Gefle Porslinsfabrik

(Sverige, Startade sin verksamhet omkring 1800-talets mitt)
Gefle Porslinsfabrik

MATSERVISDELAR, 26 + 2 delar, flintgods, "Pigg" samt Spinett, Gefle.

1 Mjölkkanna, 1 gräddkanna, 4 flata mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 7 assietter. Uppläggningsfat med oval form: 2 (längd ca 23, bredd ca 20), 1 (längd ca 29, bredd ca 25 cm), 1 (längd ca 53, bredd ca 29 cm), två mindre uppläggningsfat med rund form: 2 (diameter ca 16 cm). Två djupa tallrikar av Spinett, medföljer.

Bruksslitage, nagg, krackelyr, repor, missfärgning. Bland de mest åtgångna hör mölkkannan, någon djup tallrik samt de 2 mindre uppläggningsfaten.

Utropspris
1 500 SEK