SÄNGAR, ett par, empirestil, 1800-tal.

Mahogny- och valnötsfanerade. Gavlarna dekoreras med förgyllda svanar, fötterna med förgyllda kragar. Delarna märkta DZ 7 samt numrerade för montering.
Totallängd 199 cm, innermått 189 cm. Bredd, yttermått 100,5 cm, innermått 93 cm. Totalhöjd 111 cm.

Lackskador, stötmärken, torrsprickor, sliten förgyllning. Senare förstärkningar. Anlupna skruvar.

Utropspris
600 EUR