SERVISDElar, 40 st, Tapio Wirkkala, Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

12 fat för kaffekoppar, 5 djupa tallrikar, 3 assietter, 3 serveringsfat, 2 mattallrikar, 2 skålar med hänklar med 3 fat, 2 skålar på fot med lock, kanna med lock, serveringsskål, större skål på fot med lock, kopp på fot med 2 fat, såssnipa, skålfat samt gräddsnipa.

Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK