BORDSLAMPA, porslin, Japan, 1900-talets första hälft.

Balusterfromad. Dekor i underglasyrblått. Höjd inkl skärm 80. 58 med lampsockel.

Slitage. Tillverkningsdefekt. Glasyrdefekt. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK