Madeleine Pyk – en samling F769

SKÅLAR, 5 st, porslin, Kina, troligen 1900-talets första hälft.

Rund form, dekor i famille verte-paletten med motiv av fåglar och blommor mot bakgrund i så kallad ge-glasyr. Höjd ca 6 cm.

Slitage. Smärre nagg längs fotringar. Tillverkningsdefekter. En med kulördefekt i grundglasyren.

Utropspris
1 500 SEK