Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

SKÅLAR, 5 st, porslin, Kina, troligen 1900-talets första hälft.

Rund form, dekor i famille verte-paletten med motiv av fåglar och blommor mot bakgrund i så kallad ge-glasyr. Höjd ca 6 cm.

Slitage. Smärre nagg längs fotringar. Tillverkningsdefekter. En med kulördefekt i grundglasyren.

Lähtöhinta
1 500 SEK