RADIO, "Sparton Sled Deluxe Cobalt Blue Mirrored Radio", Walther Dorwin Teague, Sparton Inc. USA, modell 558.
Koboltblått spegelglas och svärtat trä. Märkt Sparton JACKSON MICH. MADE IN U.S.A. samt på baksidan inpressat 21222. Längd 44 cm, djup 21 cm, höjd 22,5.
Slitage, repor, spricka i glaset på ovansidan. Skadad elkabel. Funktion ej kontrollerad.