SALONGSBORD, empirestil, Myrstedt och Sterns, 1900-talets första hälft.

Rund marmorskiva. 4 ben i form av kolonner, koppland fot. Diameter 75, höjd ca 73 cm.

Slitage, stötskador. Senare bemålat, möjligen senare skiva.

Utropspris
4 000 SEK