IKON, träpannå, Ryssland tidigt 1900-tal.

Motiv av Kristus, rizza av försilvrad mässing. 11 x 13 cm.

Slitage, anlöpningar, smärre hål på tygfoder á tergo.

Proveniens

Anna Vyrubova (1884-1964), enligt etikett á tergo som är skriven av Elsie Mannerheim. Enligt samma etikett ska ikonen först ha skänkts av Kejsarinnan Alexandra av Ryssland till sin väninna Anna Virubova.

Utropspris
3 000 SEK