VÄGGLSYSTER, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Förgylld och bronserad metall, behängd med glasprismor. Dekor av bla maskaron. Fem ljusarmar. Stommens höjd ca 45 cm.

Bruksslitage. Några skador på prismor samt något skev i formen. Anlöpningar.

Utropspris
2 000 SEK