Vitmålat trä. Utdragbart. Med iläggsskivor à 57, 60 och 73 cm. På hjultrissor. Diameter 118, höjd 78 cm.
Slitage. Skador och sprickor. Senare renoverat, kompletterat och omarbetat. Senare målning. Nytillverkade iläggsskivor.