TAKLAMPA, art déco, 1930/40-tal. Höjd ca 72 cm.
Ljust lackerad metall med detaljer i mässing, växtdekor i gulmetall. Botten med glasskiva. Tre ljuspunkter. Diameter ca 63 cm.
Fläckar, avskavd färg. Ej funktionstestad.
Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".