Madeleine Pyk – en samling F769

SKRIVBORD samt SKRIVBORDSSTOL, engelsk stil, 1900-talets första hälft.

Rektangulärt bord med infälld skrivskiva i grönt läder med förgylld växtdekor. Tre lådor i sarg. Raka ben. Längd ca 121 cm, bredd ca 76 cm, höjd ca 77,5 cm. Stol med svängda ben, stoppad grön läderklädsel, nitar i mässing. Nyckel finns.

Slitage. Bordet saknar mässingsskor samt del av dekorlist saknas på bord, ett ben något snett sittande. Stolen med rispor, fläckar och märken. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK