Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SKRIVBORD samt SKRIVBORDSSTOL, engelsk stil, 1900-talets första hälft.

Rektangulärt bord med infälld skrivskiva i grönt läder med förgylld växtdekor. Tre lådor i sarg. Raka ben. Längd ca 121 cm, bredd ca 76 cm, höjd ca 77,5 cm. Stol med svängda ben, stoppad grön läderklädsel, nitar i mässing. Nyckel finns.

Slitage. Bordet saknar mässingsskor samt del av dekorlist saknas på bord, ett ben något snett sittande. Stolen med rispor, fläckar och märken. Keys included.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed