anton wahledov

(Sverige, 1862-1923)
anton wahledov
(Sverige, 1862-1923)

ANTON WAHLEDOV, ram, jugend, signerad och daterad 1906.

Träram med skuren dekor. Målning av Torsten Ludvig. Mått 60 x 76 cm.

Slitage, smärre avslag.

Anton Wahledov föddes 1862 i Ramdala, Blekinge. Efter studier vid Slöjdseminariet i Kalmar under 1880-talets första hälft kom han under ett par år vid decenniemitt att vara verksam vid Selma Giöbels ateljé i Stockholm. Efter vidare studier vid Tekniska skolan i Stockholm öppnade Wahledov egen ateljé i Kalmar. I denna tillkom såväl traditionell konstslöjd som samtida möbelmodeller.

Anton Wahledov deltog i flera av sin tids mer betydande utställningar, däribland Baltiska Utställningen 1914.

Utropspris
2 000 SEK