PIETRO SANTI BARTOLI (1635-1700), Colonna Traiana, utan tryckår, Gio. Giacomo de Rossi, Rom troligen sent 1600-tal.

Colonna Traiana. Eretta dal Senato, e Popolo Romano All'imperatore Traiano Augusto nel suo foro in Roma. Scolpita Con L'historie Della Guerra Dacica La Prima e La Seconda Espeditione, e Vittoria contro il re Decebalo. Ca 100 illustrerade planscher med kopparstick.
Liggande folio, halvband av skinn från omkr år 1800.

Slitage, fläckar, ej genomgånga,

Utropspris
3 000 SEK