AVVÄGNINGSINSTRUMENT samt MÄTSTICKA, 1900-talets första hälft.

Instrument av mässing. På stativ med tre ben. Höjd ca 150 cm. Mätstickans längd ca 4,26 m.

Instrument med bucklor. Ej funktionstestad. Bruksslitage. Repor och märken. Linsskydd med bucklor.

Utropspris
2 500 SEK