HÖRNSKÅP, troligen Västergötland, daterat 1756.

Bemålat trä. Skåpsdörr med bakomliggande hyllinredning. Underliggande låda. Längd 73 cm, bredd 41 cm, höjd 94 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Färgbortfall. Skador. Märken efter skadedjur. Renoverat, kompletterat och lagat. Ställvis senare bemålning. Invändigt viss odör.

Utropspris
6 000 SEK