596793

YTTERFORDER, flintgods, 2 st. Gustavsberg, 1900-talets första del. En bär datering 1914.

Ytterforder, flintgods, 2 st. gustavsberg, 1900-talets första del. en bär datering 1914.

Grönglaserade. Dekor av ekollon och eklöv. Höjd 20-15 cm. Diameter 23-18 cm.

Skador. Krackelerad i glasyren. Stora ytterfodret med bottenskador på utsidan.

Utropspris
1 500 SEK
Rekommendationer