Fanerat med zebrano. Framsida med ett löst hyllplan. Två hurtsar, dörrar med rutlagd fanér. En låda i sarg. Längd 129. Bredd 61. Djup 77 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare lackering. Smärre fanerskador bla på gavel och skåpsdörr. Gavlar med torrsprickor. Repor och märken.