TAKLAMPA, "PH lampa", Poul Henningsen för Louis Poulsen Danmark, 1900-talets andra hälft, höjd ca 28 cm.

Lackerad plåt.

Ytslitage, senare lackering, fläckar, färgbortfall. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK