Ulla Procopé

(Finland, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Finland, 1921-1968)

MAT- OCH TESERVIS, 47 delar, porslin, Valencia, Ulla Procopé, Arabia.

17 mattallrikar, 12 assietter, 2 olika runda uppläggningsfat, ett par skålar, en stor terrin med lock, en mindre terrin med lock, 8 tekoppar med 8 fat, tekanna, ett par ljusstakar, en udda ljusstake. 7 fat till kaffekoppar medföljer.

Slitage, krackelyrer, några delar med nagg resp avslag, några med missfärgningar, sex mattallrikar spräckta, tre tekoppar med sprickor, nagg, tekannan med spricka, locket skadat och i två delar.

Utropspris
10 000 SEK