FÅTÖLJ, Charles & Ray Eames, "Lounge Chair", modellen formgiven 1956. Vitra/Herman Miller.

Formpressad svartlackerad plywood, stoppad sits, rygg och armstöd klädda i svart skinn, svartlackerad metallfot. Etikettmärkt ORGINAL EAMES LOUNGE CHAIR CHARLES EAMES VITRA.

Smärre slitage och repor. Enstaka märken.

Utropspris
15 000 SEK