TUMLARE, 2 st, mässing, 1700/1800-tal.

Båda med rund form och profilerad mynning. Den ena med lätt utsvängd kant. Diameter ca 6 respektive 6,5 cm.

Bruksslitage, repor och stötmärken med bucklor. Den ena med mer slitage samt bristningar och mindre materialbortfall.

Utropspris
3 000 SEK