Målat trä. Skuren dekor. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Sits och sidor med flätad rotting. Längd 78 cm, bredd 39 cm, höjd 73 cm.
Bruksslitage. Färgbortfall. Sprickor. Mindre skador i rottingen.