Termos med fasetterade sidor, uppåt avsmalnande. Ej löstagbar glasinsats. Löst lock med lockknopp i form av blad. Etikettmärkt "Beninati Messina". Termosens höjd 23 cm. Kanna med balusterform och uppsvängt handtag. Höjd 20 cm.
Termos med glasinsats ej inräknad i silvervikt. Smärre repor, slitage. Kannans fot med smärre buckla. Knopp till termos sluter ej tätt.