Madeleine Pyk – en samling F769

SERVETTRINGAR MED VASER, ett par samt KANNA PÅ FAT, silver, LL & Co, Stockholm, 1874 och 1878. Total vikt 450 g.

Riklig dekor. kanna bl a med maskaroner och putto. Servettringar med vaser, höjd 18 cm. Kanna på fat höjd 17 cm.

Slitage. Fyllda fötter, varav en en lös. Gravyrer. Servettringar med mindre skador, bristningar samt lagningar vid fästen till vaser. En senare vas.

Utropspris
1 500 SEK