Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

SERVETTRINGAR MED VASER, ett par samt KANNA PÅ FAT, silver, LL & Co, Stockholm, 1874 och 1878. Total vikt 450 g.

Riklig dekor. kanna bl a med maskaroner och putto. Servettringar med vaser, höjd 18 cm. Kanna på fat höjd 17 cm.

Slitage. Fyllda fötter, varav en en lös. Gravyrer. Servettringar med mindre skador, bristningar samt lagningar vid fästen till vaser. En senare vas.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed