SÄNGBORD, ett par. 1920-tal. Originalritning daterad 1925 medföljer.

Bemålade i grått. Räfflad dekor. Skivor i ljus marmor. Dörrar med dekor av franska liljor. Höjd 68, skivans storlek ca 44x40 cm.

Troligen senare bemålning. Smärre slitage och färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK