734427

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

OIVA TOIKKA, SKÅL, glas, jubileumsskål Suomi Finland 90 år. Signerad O. Toikka, märkt Iittala.

Ultramarin blått glas, höjd 22 cm. Märkt i glaset Suomi 1917-2007 Finland. I originallåda.

Smärre bruksslitage.

Formgivare

Utropspris
150 EUR