GEORG BOLIN & CARL MALMSTEN. Flygel. 1970
GEORG BOLIN & CARL MALMSTEN. Flygel. Tillverkad 1970. Möbel i mahogny, ben i rostfritt stål. Renner-mekanik.
Längd: 211 cm
Bredd: 147 cm
Totalhöjd: 99 cm
Höjd, klaviatur: 71,5 cm
Märken, repor. Mindre urslag i fanér. Sostenutopedal ur funktion.
Levererad till Decibel Studios i Stockholm 1970.
Troligtvis enda exemplaret i detta utförande med möbel i mahogny och ben i rostfritt stål. Flygeln är renoverad enligt följande:
Nytt hammarlag(Abel)
Nya rullar(Renner)
Nya strängar(Röslau och Hellerbas)
Nya stämnaglar(Biene)
Ny filtgarnering till tangenternas styrhål
Flygeln är nystämd på plats hos Bukowskis Market.
Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.