THERESE HUMMEL, vas, keramik. La Maitrise, Boch Freres La Louviere, 1920-tal.

Ovoid med utsvängd mynning. Dekor av rådjur i landskap. Glaserad i blått, rödbrunt, gult och svart. Signerad LA MAITRISE D483 HUMMEL. B.F.K. Ristat nummer 156. (K = Kioto-glasyr). Höjd ca 34 cm.

Missfärgningar invändigt.

Utropspris
6 000 SEK