Belysning Golvlampor
817172
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, golvlampa "änglavinge". tillverkare valaistustyö.

ALVAR AALTO, GOLVLAMPA "Änglavinge". Tillverkare Valaistustyö.

Fot och fotplatta med svart läderklädsel, överdel i mässing. Skärmen vitmålad metall. Höjd 167,5 - 171,5 cm.

Sned. Omfattande slitage. Repor. Flertal hål i fotplattans klädsel, rost undertill, slitet läderskaft. Gulnad skärm. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 EUR