SABEL samt BALJA, "Saschka", Ryssland daterad 1914 och 1915.

Fästet märkt Zlatoust 1914 med kyrilliska bokstäver. Eneggad böjd klinga märkt 1915. Läderklädd svart balja med kopparbeslag. Klingans längd 81 cm. Tot. längd 97 cm.

Slitage, skador.

Utropspris
500 EUR