LJUSKRONA SAMT VÄGGLAMPETTER, Erik Höglund, Boda glasbruk, 1900-talets andra hälft.

Stomme i smidesjärn. Behängd med prismor. 6 st ljusarmar. Vägglampetter med en ljuspipa vardera. Höjd 42 cm. Diameter ca 45 cm. Vägglampetter, höjd 30 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK