Madeleine Pyk – en samling F769

. .

(Sverige)
. .
(Sverige)

POLITISK KONST, affischer, 5 st.

1. Carl Johan De Geer. Titel: Cocktailpartyt. Årtal: 1969. Teknik: Screentryck. Format: 51,1 x 71,0 cm. Fria Teatern bestod vid denna tidpunkt av de namn som står handskrivna. Marie-Louise De Geer (numera Ekman), Anders Linder, Jörgen Lantz (senare Björne i TV) och Torsten Wahlund. Cocktailpartyt spelades också på Arenateaterbåten troligen redan 1968.
2. Lars Hillersberg (1937-2004) och Karin Frostenson. Titel: They never come back. Årtal: 1968. Teknik: Offsettryck. Format: 60,7 x 85,7 cm. (Hillersbergs och Frostensons kommentar till det amerikanska presidentvalet i nov 1968 där Richard M. Nixon tog hem segern mot Hubert H. Humphrey. På bilden ses också bl.a. Muhammad Ali, Martin Luther King, Malcolm X, Fidel Castro, Rudi Dutschke, Bob Dylan, Bobby och John F. Kennedy, John D. Rockefeller, Ronald Reagan, Ho Chi Minh.)
3. Håkan Nyberg (1938-2013). Titel: Staten har framgått ur samhället. Årtal: 1968. Teknik: Screentryck. Format: 51,0 x 70,8 cm. (Håkan Nyberg utbildade sig på Gerlesborgsskolan och senare till teckningslärare på Konstfack 1958-1962. Var med och startade Folkets Ateljé 1968 tillsammans med Cilla Ericson, Hanns Karlewski, Marja Ruta, Channa Bankier med flera. Nyberg medverkade också i tidningen PUSS.)
4. Okänd. Titel: The show is over…Årtal: 1960-70 tal? Teknik: Offset. Format: 98,0 x 137,5 cm
5. Okänd. Titel: Candide – Pistolteatern. Årtal: 1969. Teknik: Offset. Format: 41,5 x 58,5 cm. Pistolteatern i Stockholm ger Candide med bl.a. Kim Andersson. (Pistolteatern var en teater vid Mälartorget i Gamla stan och Torsgatan i Vasastan, som grundades av Pi Lind och Staffan Olzon i mitten av 1960-talet.)

Oramade blad. Smärre slitage. Enstaka fläckar. Enstaka revor.

Utropspris
2 000 SEK