ERIK HÖGLUND, skål på fot samt askfat, 2 st, Chribska i Tjeckien 1992 och Boda i Sverige, 1960-tal.
Skålen med underfång i grönt och rödbrunt. Askfat med gjuten dekor av katt och ansikte. Grön och blå glasmassa. Extra fat i grå glasmassa och ej av Erik Höglund medföljer. Höjd 3-20 cm.
Repor.
Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.