ALDO LONDI, keramik, 4 delar, Rimini blu-serien, 4 delar, Bitossi, Italien 1960-tal.
Katt, längd 19 cm, ljusstake, höjd 8 cm, diameter 13,5 cm, stop, höjd 12 cm och vas, höjd 17,5 cm.
Enstaka smärre nagg. Avslag vid vasens fot.