SYBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Delvis fanerat med mahogny. Foten med skuren dekor, sargen med låda. Längd 57. Bredd 42. Höjd 77 cm.
Ställvis slitage. Torrsprickor. Skivan obetydligt ojämn.