E GUSTAF HELLSTRÖM samt Fr OSCAR AHLSTRÖM, supkoppar, 2 st, silver, Södertälje 1800-tal.

Invändigt förgyllda, otydliga årsstämplar, något bukig form med räfflat fotband och uppsvängd hänkel. Höjd 5,5 cm. Total vikt 23 g.

En av dem bucklor och bristningar, övrigt sedvanligt slitage. Bucklor, bruksslitage.

Proveniens

Falk Simons silversamling: FS 484 respektive FS 489.

Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 158 samt 159.

Utropspris
2 000 - 4 000 SEK