Invändigt förgyllda, otydliga årsstämplar, något bukig form med räfflat fotband och uppsvängd hänkel. Höjd 5,5 cm. Total vikt 23 g.
En av dem bucklor och bristningar, övrigt sedvanligt slitage. Bucklor, bruksslitage.
Falk Simons silversamling: FS 484 respektive FS 489.
Munthe, Gustaf, Falk Simons Silversamlning, P.A Nordstedt & Söner, Stockholm, 1938, s 158 samt 159.