HEDERSTECKEN, silver och emalj, Finska guldsmeds AB, Finland/Ryssland, 1916.

Emaljerat och förgyllt silver. Dekor av det finska lejonet samt krönt av den ryska dubbelörnen. Originaletui i trä. Höjd ca 70 mm.

Smärre slitage. Skölden med det finska lejonet saknar en fästpunkt och är delvis lös. Etuiet med smärre skador och saknar del av låset.

Proveniens

Andreij Pavlovitch (Anti) Inkinen, född i St Petersburg,
Tjänsteman Finska Senaten, Storfurstendömet Finland, senare Regeringsråd i Republiken Finland.

Efter Sveriges överlämnande av Finland till Ryssland 1809 bildades ett styrande råd. Detta råd döptes 1816 om till Finlands kejserliga senat. Detta märke delades ut till medlemmar av senasten och andra högt uppsatta 1916 för att fira senatens hundraårsjubileum.

Utropspris
15 000 SEK