882043

Heikki Orvola

(Finland, Född 1943)
Heikki Orvola
(Finland, Född 1943)

HEIKKI ORVOLA, VASER, ETT PAR, glas, ena signerad Heikki Orvola Nuutajärvi Notsjö, tidigt 1970-tal.

Grönt och rött glas med svart opalglas. Den gröna vasens höjd 13,5 cm, diameter ca 8,5 cm, signerad. Den röda vasens höjd 13 cm, diameter 9 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
200 EUR