CARL JOHAN DE GEER, "Skända flaggan" färgserigrafi, signerad och numrerad 61/90. Daterad 2010.
Serigrafi med text i blyerts: "67...67...var har du tagit vägen nu? Upplagan från 67 destruerad av polisen 1968. 3:e förändrade upplagan 83/90..." Bildstorlek 76 x 58 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.