JOHAN HENRIK LAMPA, Stockholm 1820 & ERNST GUSTAF MARKSTRÖM, Uppsala 1865, 2 bägare av silver. Vikt ca 174 gram.

Cylinderformade med utsvängd mynning. Den ena förgylld. Höjd 7 och 8 cm.

Båda med senare gravyrer. Oputsade. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK