Teak, delvis fanerat. Ett skåp med mönstrade slide-dörrar i glas och bakomvarande hylla. En skåp för LP-förvaring. Längd 88 cm. Bredd 31 cm. Höjd 40 cm vardera. Två hyllor, mått 88 x 20 cm. En hylla 88 x 31 cm. Tre gavlar, höjd 189 cm. Diverse fästen i metall. Etikettmärkt.
Slitage. Fanerskador. Fästen med färgbortfall. Repor. En dörr kränglar något. Ryggar samt ett par lister saknas. Ej testad monterad.
Linder, Mats D. & Kildebo, Atle, Norske designmøbler 1940-1975, Samler & antikkbørsen, Drammen, 2011, s. 102-103
Formgivet 1955 för Bruksbo Tegnekontor.