KRYDDHYLLA, flintgods och trä, "Standard", Rörstrand, 1900-talets andra kvartal.

12 skäppor/lådor glaserade i ljusblått och vitt med text för olika specerier. Stämplade KÖKSSERIEN STANDARD Rörstrand och olika modellnummer. Skäpporna placerade i målat träskåp. Bredd 112, djup 18, höjd 14 cm.

Bruksslitage. En skeppa med spricka. Krackelyr. Flertalet nagg men bara ett synligt, merparten på undersidorna av skepporna.

Utropspris
1 500 SEK