HERMAN AUGUST KÄHLER, växtampel, lergods, Danmark, 1900-talets första hälft. Höjd ca 50 cm.

Glasyr i blå och bruna toner. Ampel med avslutande kotte och veckad kant. Upphängd med snören försedda med kulor. Diameter 36 cm.

Bruksslitage.

Proveniens

Enligt uppgift ingått i Röhsska museets inredning för boksamligen.

Utropspris
2 000 SEK