ASSIETTER, 12 st, samt FAT, flintgods, jugend, Villeroy & Boch, Niederlassung Schramberg, märkning mellan 1883-1900.

Dekor av näckrosor. Assietternas diameter 17 cm. Fatets längd 38 cm.

Assietter med flertalet nagg, merpart smärre. Krackelyr. En assiett med spricka.

Utropspris
2 000 SEK