TEKANNA, silver, Österrike-Ungern, ca 1850; samt brännare, silver, Möllenborg-Feron, Stockholm 1873.

Delvis godronnerad, uppsvängt handtag. Vapengravyr. Träbas. Höjd 31 cm. Totalvikt ca 1980 g.

Bucklor. Slitage.

Utropspris
500 EUR