KANDELABRAR, ett par, brons, directoire, 1700-talets slut, Frankrike.

KANDELABRAR för tre ljus, ett par, brännförgylld och patinerad brons. Rund sockel med lejontassar. Uppåt avsmalnande fasetterat skaft. Svängda kopplade ljusarmar. Urnformade ljushållare varav den mellersta med vändbart lock. Höjd 39 cm

Slitage. Förgyllning med ställvis hårdare slitage. Smärre repor märken.

Proveniens

Bukowskis Internationella Höstauktionen 1997
katalognummer 576.

Jämför Groth, H. " Neoklassicism i Norden ", Rosersberg,Konseljsalen där fyra likadana stakar finns samt interiör från Stockholms Slott med likartade ljusstakar, plansch sid. 145.

" Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire ",utställningskatalog, Fontainebleau, Paris 1989, nr. 182, där tillskrivna Ravrio.

"Le Grand Trianon Meubles et objets d'art ", av Denise Ledoux-Lebrard, Paris 1975: sid. 35, jämför liknande ljusstakar " pour la chambre 'a coucher nr 2 ",inköpta 1810 av firma Galle för 42 francs.

Utropspris
20 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962